İç Mekan (INDOOR) Ozon

Son zamanlarda üzerinde düşünülen bir konu olan indoor (iç mekan) hava kirliliği insan yaşamını direkt etkilemektedir. İç mekan hava kirliliğinin, dışarıdaki hava kirliliğinden kat ve kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Şehir yaşantısı süren insanların zamanının %90’nını kapalı mekanlarda geçirdiğini göz önüne aldığımızda konu önemini hissettirmektedir. Özellikle pencerelerin açılma imkanı olmayan binalarda merkezi havalandırma sistemlerinin ürettiği Legionella’ bakterisinin ölümle bile sonuçlanabilen ciddi sağlık problemlerine sebep olmakta, ayrıca klimalarda başta küfler olmak üzere diğer mikroorganizmalarda enfeksiyonlara neden olabildiği bilinmektedir. Gözle görülmeyen bu canlılar yaklaşık olarak 45 gün yaşar ve 42.000 kadarı tek bir toz zerreciğinin üstünde yaşayabilir.

Virginia üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre: Sadece toz ve ter keneleri yüzünden yılda 200,000 astım hastası Hastahaneye kaldırılmaktadır.

Toplu yaşam alanları (Spor salonları, AVM, Hastahane, sinema ve toplantı salonları, büyük ölçekli Ofisler vs.) ortam sıcaklığının belli bir seviyede tutulması gerektiği için kötü kokuların yüksek kapasiteli havalandırmalar kullanılarak ortamdan uzaklaştırılması genellikle pratik bir çözüm değildir. Kötü kokuları ortamdan uzaklaştırmak için güzel kokular kullanılabilir ancak bu sorunu daha da kötü bir hale getirmektedir. Güzel Kokular ile gözle göremediğimiz tozlar reaksiyona girerek ciddi derecede kanserojen bir bileşik oluşturmakla beraber, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Örneğin, Spor salonlarında da insan sirkülasyonunun yoğun olması ve kapalı alanlarda spor yapılması nedeni ile ortamın son derece hijyenik olması gerekmektedir. Soyunma odalarında kaynaklanan ter kokuları, ayakkabı kokuları ve sinmiş sigara kokusu sektörün en sık karşılaşılan ortak problemdir.

Ozon cihazları Kötü kokuların yok edilmesinde son derece hijyenik ve etkili bir dezenfektandır. Kapalı alanlarda hava kalitesinin yüksek tutulması bulaşıcı hastalıkların çabuk yayılmasına sebep olan mikro organizmaların yok edilmesinde ozon cihazları bilinen en etkili dezenfektan olarak, 1800 yılından günümüze tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır.

Ozon sadece istenmeyen kokuların yok edilmesinde değil odalarda bulunan mobilya ve duvarlara zarar veren küf ve bakteri oluşumunu da engellemektedir.

OZON İLE KESİN ÇÖZÜM
Ozon gazı bilinen en güçlü ve hızlı dezenfeksiyon maddesidir. Oksijen moleküllerinin atomlara parçalanıp tekrar birleşmesiyle oluşan O3, indoor hava kalitesini yükseltmekte önemli rol oynar.
Havada meydana gelen kötü kokuların kaynağı olan sentetik ya da organik bileşikleri okside ederek ortamdan uzaklaştırmakta ve kötü kokuları engelleyerek son derece sağlıklı ve bol oksijenli bir ortam sunarak sporcuların sağlığına önemli bir katkı sağlamaktadır.

O3 Ozon tüm kötü kokuları yok eder
O3 Bilinen en etkili dezenfektan
O3 Etkisi anlıktır
O3 Oksijene dönüşür, atık bırakmaz
O3 Çevre dostu
O3 Haşere popülasyonunu azaltır
O3 Tüm mikroorganizmaları yok eder ve oluşumunu engeller